Zachowanie i obowiązki spedytora

Zachowanie i obowiązki spedytora

Główne obowiązki spedytora:

  • Organizacja dostarczenia ładunku, tak by zagwarantować pełne bezpieczeństwo podczas trasy.
  • Planowanie trasy i możliwości ominięcia możliwych przeszkód.
  • Organizacja wydania i odbioru ładunku.
  • Kontrola podczas oznakowania spedycji ładunków.
  • Przygotowanie wszystkich dokumentów, które są niezbędne podczas transportu.

Zachowanie kierowcy-spedytora

Wysyłając ładunek w trasę, każdy nadawca chce, aby jego ładunek został dostarczony w stanie nienaruszonym i na czas. Dla tego też na pomoc przychodzą
firmy spedycyjne. Trzeba pamiętać, że jest lista towarów, które nie mogą być wysłane bez spedytora do odbiorcy. Jeśli ładunek jest transportowany pod okiem przedstawiciela odbiorcy, odbiorca powinien kontrolować, by spedytor był na czas załadunku towaru. Za spóźnienia lub nieobecność spedytora w miejscu załadunku, ponosi odpowiedzialność właściciel towaru przez przewoźnikiem.

Firma, która świadczy usługi transportu towarów, może czekać podczas załadunku na spedytora tylko przez godzinę. Po upływie tego czasu, samochód może być skierowany na inne zlecenie lub kierowca skierowany na odpoczynek. W takich sytuacja nadawca ładunku nie ma prawa na żądania zwrotu opłat, a firma która miała transportować ładunek, nie ponosi żadnych zobowiązań związanych z nie załadowanym towarem, opłaty za postój nie są naliczane. Z kolei, spedytor może zatrudnić podwykonawce z innego państwa, dla bardziej niezawodnego transportu, oczywiście jeżeli umowa przewiduje taką możliwość.

Kiedy spedycja potrzebna

Przed wyjazdem w trasę, spedytor przeprowadzi odbiór ładunku od nadawcy. On okazuje właścicielowi ładunku, wszelkie niezbędne dokumenty dotyczące transportu, oraz list przewozowe, opieczętowany przez firmę transportową. W liście przewozowym są umieszczone wszystkie osoby które mają prawo transportować ładunek, aby mogły bezpiecznie przekraczać granice dla załadunku lub dla dostarczenia ładunku do odbiorcy.

Istnieją sytuacje, kiedy trzeba wydać specjalne zezwolenie, najczęściej trzeba go mieć, by przejechać na strzeżone obiekty. Zawierając kontrakty z takimi firmami, trzeba umieszczać w umowie informacje o wymogach i wydawaniu specjalnych zezwoleń dla firmy transportowej na wjazd i wyjazd samochodu i do wydania towaru klientowi. Podczas otrzymywania cennych towarów oraz dalszego transportu, kierowce mogą poprosić o przedstawienie zezwolenia. Takie działania ze strony klienta muszą być potwierdzone przez umowę zawartą między przewoźnikiem a firmą załadowcy (odbiorcy).

Wypełnij krótki formularz (5 linijek) a zupełnie za darmo dostaniesz naszą wycenę. WYCEŃ ZAMÓWIENIE